Krzysztofa poznałem w Wenezueli. Razem płynęliśmy Rio Caura, a póżniej zwiedzaliśmy deltę Orinoko.

Z wielką przyjemnością polecam JEGO książkę.

Zapraszam również na spotkanie z NIM w Warszawie oraz w Krakowie.

volumen

zadros


POTWÓR

AUTOBIOGRAFIA

CIENIE

ĆMY

DRZEWO

ORGAZM W PUSZCE

PIOSENKA

PROFESJONALISTA

ŚWIĘTO WYZWOLENIA

ULICA IBN AISZY

ZŁODZIEJ

Krzysztof Zadros, autor zbioru opowiadań pod tytułem Potwór, twierdzi, że nie pociąga go tworzenie literackiej fikcji, a natchnienie stanowi dla niego rzeczywistość i jego osobiste życiowe doświadczenia. Czytelnik przekona się jednak, że to nie do końca prawda.

Tytułowy Potwór zaskakuje pointą; ale mamy tu także świetną historię poszukiwania alkoholu w muzułmańskim mieście, relację z kompletnie nieudanego „rytuału przejścia” – imprezy z okazji trzydziestych urodzin bohatera, dość makabryczne, ale jednocześnie filozoficzne, opowiadanie, w którym autor pod wpływem nagłego impulsu rozrywa sobie tętnicę w nadgarstku, czy inne – o tym, co się działo w pokiereszowanej głowie narratora w czasie długiego pobytu w szpitalu po wylewie krwi do mózgu. To nie wszystko, rzecz jasna, bo jest również klasyczne science fiction ze wszystkimi należnymi gatunkowi elementami z obcą planeta włącznie oraz rewelacyjny, surrealistyczny obrazek w duchu Avatara.

Język Zadrosa jest bogaty, giętki, autor chętnie posługuje się cytatami, nie stroni od wulgaryzmów, tempo narracji dostosowuje do tematyki opowiadania. Operuje różnymi stylami – w zależności od charakteru tekstu dominują zdania proste, składające się z kilku zaledwie słów, bywa, że fraza jest dłuższa, bogata w ozdobniki, lub nawet swego rodzaju „strumień świadomości”, gdzie ze znaków przestankowych stosowana jest tylko kropka, a i to oszczędnie.

Krzysztof Zadros jest pisarzem średniego pokolenia (rocznik 1972). Debiutował zbiorem krótkich form prozatorskich pod tytułem Autobiografia (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2006), który został włączony do niniejszego tomu, opublikował kilka tekstów w rozmaitych pismach literackich, jedno z opowiadań między innymi w „Wyspie”. Pracował również jako dziennikarz. Zawodowo zajmuje się redagowaniem książek. Mieszka w Krakowie.

Spotkanie z Autorem:

Kraków

Cafe Szafe  ul.Felicjanek 10

listopad

Spotkanie z Autorem:

Warszawa

Kawiarnia   Niespodzianka   ul.Marszałkowska 7

29 X 2014     godzina  19:00